Zakład Nauk o Polityce i Stosunków Międzynarodowych

Zakład Nauk o Polityce i Stosunków Międzynarodowych prowadzi działalność od powstania Wydziału Nauk Społecznych (wcześniej Wydziału Nauk Humanistycznych).

Działalność dydaktyczna
Pracownicy Zakładu Nauk o Polityce i Stosunków Międzynarodowych prowadzą zajęcia dydaktyczne na kierunku socjologia zarówno z programu ogólnego jak i kursy w ramach specjalności Analityka społeczna oraz Badania społeczne i marketingowe. Pracownicy realizują także zajęcia na kierunku pedagogika oraz na innych wydziałach, w ramach zajęć fakultatywnych.

Prowadzone kursy to między innymi: Współczesne stosunki polityczne, Polska w procesach integracji europejskiej, System bezpieczeństwa publicznego, Logika, Ruchy społeczne, Najnowsza historia Polski XX wieku, Analiza dokumentów i źródeł historycznych, Socjologia władzy i polityki, Kapitał społeczny.

Działalność naukowa
Przedmiotem badań naukowych pracowników Zakładu Nauk o Polityce i Stosunków Międzynarodowych są: tożsamość narodowa oraz relacje między państwami bałkańskimi w XX wieku; metodologia badań politologicznych; historia politycznego ruchu ludowego w Polsce; cenzura w okresie PRL.

Działalność organizacyjna
Pracownicy Zakładu Nauk o Polityce i Stosunków Międzynarodowych od utworzenia Wydziału są zaangażowani w działalność organizacyjną. Prof. Wiesław Walkiewicz oraz prof. Stanisław Stępka brali udział nie tylko w pracach na rzecz powołania Wydziału Nauk Społecznych ale również są jednymi z nielicznych aktywnych pracowników, którzy przyczynili się do utworzenia w SGGW kierunku socjologia w 2000 roku. Prof. Wiesław Walkiewicz jest reprezentantem pracowników Wydziału w Senacie Akademickim SGGW od trzech kadencji. Prof. Stanisław Stępka pełnił w latach 2008-2016 funkcję Prodziekana ds. Nauki i Rozwoju.

Kierownik:
dr Piotr Swacha, adiunkt tel. +48 22 59 348 31,