Analiza i wizualizacja danych ilościowych

Analiza i wizualizacja danych ilościowych

  • Pasjonujesz się analizą danych? Chcesz odkryć jak wykorzystać dane ilościowe w biznesie i nauce?

Zapraszamy do zapisów na nowe studia podyplomowe "Analiza i Wizualizacja Danych Ilościowych", realizowane w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie!
Nasze studia podyplomowe zostały stworzone z myślą o: 

  • Analitykach ilościowych 
  • Specjalistach przygotowujących analizy i prezentacje biznesowe
  • Naukowcach realizujących projekty badawcze
  • Wszystkich zainteresowanych analizą i wizualizacją danych

Podczas studiów nauczymy Cię m.in. jak: 

  • Wykorzystać metody statystyczne w praktyce 
  • Pracować z narzędziami do analizy danych (IBM SPSS Statistics, R, Power BI Desktop) 
  • Prowadzić badania naukowe i pozyskiwać fundusze na badania

Nasze studia stanowią połączenie teorii i praktyki. Zajęcia będą prowadzone przez wykładowców akademickich i doświadczonych praktyków, którzy na co dzień analizują dane w renomowanych instytucjach. Ćwiczenia będą odbywać się w laboratoriach komputerowych, gdzie będziesz mógł zastosować zdobytą wiedzę w praktyce!
Studia pozwolą Ci nabyć kompetencje szczególnie pożądane obecnie na rynku pracy oraz w karierze naukowo-badawczej.
Zapisy już ruszyły! Zgłoś się już dziś i rozpocznij swoją drogę do mistrzostwa w analizie i wizualizacji danych ilościowych!
Rekrutacja na studia odbywa się w internetowym systemie IRK: https://rekrutacja.sggw.edu.pl/pl/


Charakterystyka studiów podyplomowych 

1.    Charakterystyka studiów

W trakcie studiów podyplomowych „Analiza i wizualizacja danych ilościowych” słuchacze zostaną zapoznani z metodami analizy statystycznej oraz uzyskają praktyczną wiedzę niezbędną do wykorzystania metod statystycznych we własnych badaniach i analizach. Uczestnicy studiów nabędą wiedzę w zakresie struktury badania statystycznego, rozkładów statystycznych, miar statystyki opisowej oraz miar zależności. Rozpoczną pracę w programach statystycznych umożliwiających obróbkę i analizę danych ilościowych (program IBM SPSS Statistics, R) oraz ich atrakcyjną i nowoczesną wizualizację (program MS Power BI Desktop). Studia wprowadzą słuchaczy w problematykę analiz dużych zbiorów danych, stwarzając możliwość zapoznania się z wybranymi metodami i narzędziami stosowanymi w przetwarzaniu Big Data. Dodatkowo słuchacze nabędą wiedzę na temat sposobów pozyskiwania funduszy na badania.

Analizując potrzeby edukacyjne w ramach analizy danych ilościowych, warto podkreślić znaczenie umiejętnego i praktycznego zastosowania metod oraz technik w zakresie badań ilościowych, projektowania i realizacji procesu badawczego, interpretacji pozyskanych danych oraz ich wizualizacji. W tym celu założono podział zajęć w toku studiów na część wykładową i część ćwiczeniową. Część wykładowa prowadzona będzie metodą audytoryjną z wykorzystaniem różnych technik audiowizualnych. Część ćwiczeniowa prowadzona będzie m.in. z wykorzystaniem programów informatycznych (program IBM SPSS Statistics, R, MS Excel, MS Power BI Desktop) – zarówno w formie prac grupowych, jak i zadań indywidualnych. Słuchacze będą mieli zapewniony dostęp do sprzętu komputerowego oraz oprogramowania niezbędnego do zrealizowania założonego programu studiów.
Zajęcia teoretyczne będą realizowane w sposób hybrydowy (stacjonarnie oraz z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość), natomiast zajęcia praktyczne będą prowadzone stacjonarnie w laboratoriach komputerowych. Jeśli okoliczności nie pozwolą na realizację zajęć ćwiczeniowych w sposób stacjonarny, zakłada się możliwość ich realizacji w trybie zdalnym.

Wykłady prowadzone będą przez specjalistów z SGGW, zaproszonych wykładowców z innych uczelni oraz - przede wszystkim - doświadczonych praktyków zajmujących się realizacją badań oraz analizą i wizualizacją danych ilościowych w renomowanych instytucjach publicznych i prywatnych (np. w sektorze bankowym oraz firmach badawczych).

Czas trwania studiów podyplomowych: 2 semestry
Ogólna liczba godzin zajęć dydaktycznych:  180 godzin 

2.    Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów podyplomowych „Analiza i wizualizacja danych ilościowych” posiada kluczowe kwalifikacje i umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku analityka danych lub do pracy naukowo-badawczej, w której kluczowa jest umiejętność pozyskiwania funduszy na badania i realizowania projektów badawczych o charakterze ilościowym. 
Ponadto absolwent studiów podyplomowych “Analiza i wizualizacja danych ilościowych”:

  • potrafi zastosować w praktyce miary i podstawowe testy statystyczne do analizy danych i weryfikacji przyjętych hipotez badawczych;
  • potrafi odpowiednio zaprojektować i przeprowadzić badania ewaluacyjne;
  • zna aktualne rozwiązania i trendy w badaniach marketingowych;
  • zna podstawowe pojęcia i rozwiązania z obszaru Big Data;
  • zna i potrafi w praktyce wykorzystać narzędzia służące analizie danych, w tym: oprogramowanie SPSS, program R, aplikację Power BI.
  • potrafi w efektywny sposób zaprezentować i właściwie omówić wyniki przeprowadzonych badań i analiz.

Umiejętności z zakresu realizacji projektów badawczych, analizy i prezentacji danych, a także wykorzystywania w pracy narzędzi analitycznych wpisujących się w aktualne trendy w zakresie analityki danych ilościowych (w tym pakietów statystycznych oraz narzędzi klasy Business Intelligence), które nabędą słuchacze studiów podyplomowych, to kompetencje szczególnie pożądane obecnie na rynku pracy oraz w karierze naukowo-badawczej.

3.    Program studiów

4.    Warunki i tryb rekrutacji na studia

Słuchaczami studiów podyplomowych mogą być absolwenci studiów I lub II stopnia w dowolnej dyscyplinie naukowej.
Rekrutacja odbywa się poprzez w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK) na studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (https://rekrutacja.sggw.edu.pl/pl/).
Kandydaci zobowiązani są do założenia konta w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów, wypełnienia formularza rejestracyjnego i załączenia wymaganych dokumentów, w tym takich jak:

  • ankieta osobowa
  • klauzula RODO 
  • odpis lub poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów uprawniających do podjęcia studiów podyplomowych. W przypadku ukończenia studiów wyższych za granicą kandydat składa oryginał dyplomu oraz jego tłumaczenie na język polski potwierdzony przez upoważnione instytucje, a także dokument potwierdzający nostryfikację dyplomu lub zaświadczenie o zwolnieniu z postępowania nostryfikacyjnego,
  • poświadczenie uiszczenia  opłaty wpisowej.

Minimalna liczba uczestników dla uruchomienia edycji wynosi 20 osób. W razie zgłoszenia się mniejszej liczby kandydatów w danym roku akademickim studia mogą nie zostać uruchomione. 
Maksymalna liczba uczestników wynosi 60 osób. O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń, złożenie kompletu wymaganych dokumentów i dokonanie wymaganych opłat.
Przyjęcie na studia podyplomowe następuje po:

  • złożeniu wymaganych dokumentów wraz z opłatą wpisową oraz
  • otrzymaniu przez SGGW pierwszej raty lub całej opłaty za studia.

Dokumentacja słuchaczy gromadzona będzie w formie elektronicznej i papierowej, zgodnie z Uchwałą nr 59 - 2019/2020 Senatu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z dnia 16 grudnia 2019 roku w sprawie uchwalenia zasad prowadzenia studiów podyplomowych w Szkole Głównej
Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

5.    Tryb i warunki ukończenia studiów podyplomowych

Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest pozytywne zaliczenie wszystkich przedmiotów składających się na program studiów (w formie egzaminu lub zaliczenia na ocenę – zgodnie z planem studiów) oraz pozytywna ocena projektu dyplomowego opracowanego z wykorzystaniem jednego z trzech programów komputerowych stosowanych w toku studiów (IBM SPSS Statistics, R lub MS Power BI Desktop) i zaprezentowanego przed komisją powołaną przez Dziekana. W programie studiów nie wymaga się od słuchaczy przygotowania pracy dyplomowej oraz nie przewiduje się dodatkowego egzaminu dyplomowego.

Absolwenci, którzy ukończą studia z pozytywnym wynikiem, to znaczy uzyskają z każdego przedmiotu przewidzianego programem studiów co najmniej ocenę dostateczną oraz przygotują i zaprezentują projekt dyplomowy, który uzyska pozytywną ocenę komisji, otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Zajęcia dydaktyczne w ramach studiów podyplomowych “Analiza i wizualizacja danych ilościowych” kończą się egzaminem lub zaliczeniem na ocenę – zgodnie z programem studiów (tabela w punkcie 5) i informacją zawartą w sylabusach poszczególnych przedmiotów.  

Ocena ze studiów jest liczona jako średnia arytmetyczna ocen z poszczególnych przedmiotów przewidzianych programem studiów i wynika z regulaminu studiów podyplomowych.

Projekt dyplomowy prezentowany jest przed komisją powołaną przez Dziekana na wniosek Kierownika Studiów Podyplomowych. W skład Komisji wchodzą: przewodniczący, którym jest osoba posiadająca stopień co najmniej doktora, i nie mniej niż dwóch nauczycieli prowadzących zajęcia na studiach podyplomowych. Komisja ocenia zawartość merytoryczną zrealizowanego projektu oraz formę prezentacji. 

Ocena na dyplomie stanowi 50% średniej ze studiów oraz 50% oceny projektu dyplomowego, jednakże warunkiem koniecznym pozytywnej oceny na dyplomie jest uzyskanie co najmniej oceny dostatecznej ze wszystkich egzaminów i zaliczeń przewidzianych w planie studiów, jak również uzyskanie pozytywnej oceny z projektu dyplomowego.

6.    Nasi Wykładowcy

Mgr Barbara Błaszczak – jest absolwentką anglojęzycznych studiów licencjackich Finance, International Investment and Accounting na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studentką anglojęzycznych studiów II stopnia na kierunku International Economics na tymże wydziale. Ponadto, jest studentką V roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji UW oraz absolwentką Szkoły Prawa Niemieckiego i Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji UW oraz Wydziale Nauk o Państwie i Prawie Reńskiego Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn. Była wielokrotną stypendystką Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszych studentów oraz stypendystką Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Orłów” dla wybitnie uzdolnionych studentów, w ramach którego przeprowadzała badania naukowe z dziedziny ekonomii opodatkowania, wykorzystując przede wszystkim metody statystyczne i modelowanie ekonometryczne. Posiada doświadczenie w prowadzeniu działalności badawczej z wykorzystaniem programów do analiz statystycznych i modelowania ekonometrycznego, w tym zwłaszcza IBM SPSS Statistics, pracy zarówno ze zmiennymi ilościowymi, jak i jakościowymi. Jest również zaangażowana w działalność Warsaw Center for Public Finance Research - Warszawskiego Ośrodka Badań Finansów Publicznych. Owocem jej aktywności projektowych i naukowych są publikacje w międzynarodowych, wysoko punktowanych czasopismach (jak Journal of Economic Behavior & Organization) i referaty na międzynarodowych konferencjach naukowych (między innymi w Brunel University, London oraz American University, Washington D.C.), na których prezentuje wyniki swoich estymacji.

Dr Rafał Boguszewski – socjolog, adiunkt w Instytucie Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW.
W latach 2005-2019 badacz-analityk w Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej, gdzie realizował liczne projekty ilościowe o charakterze naukowym i komercyjnym, w tym finansowane ze środków unijnych. Jest autorem i redaktorem trzech monografii, licznych artykułów oraz kilkuset autorskich raportów z badań ilościowych. Posiada bogate doświadczenie w zakresie realizacji projektów ewaluacyjnych. Aktualnie jest menedżerem ds. badań społecznych i ewaluacji w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego. Kieruje ilościową częścią projektu „(Nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje w społecznościach wiejskich – Mazowsze i Polska Wschodnia” realizowanego w ramach grantu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Prowadzone przez niego w SGGW zajęcia z Analizy Danych Ilościowych posiadają akredytację firmy Predictive Solutions – dystrybutora oprogramowania SPSS w Polsce.

Dr Marta Bożewicz – doktor nauk społecznych w zakresie socjologii (2018), pracownik naukowo-dydaktyczny WNPiSM Uniwersytetu Warszawskiego, badacz CBOS. Doświadczenie w badaniach marketingowych zbiera od 2009 roku, kiedy zaczęła staż w SMG/KRC (później Millward Brown). Specjalizuje się w badaniach ilościowych: rynkowych i opinii publicznej, ale prowadzi też badania jakościowe. Realizowała badania kondycji marek, satysfakcji klientów, segmentacji rynku, percepcji cenowej i marketingowe badania międzynarodowe. Ostatnio wydała książkę o metodologii badań sondażowych i kognitywnych "Nowy język badań sondażowych nad religijnością. Analizy i próby", Warszawa 2022.

Dr Natalia Hipsz – metodolog i analityk, doktor nauk społecznych w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowana wielowymiarową analizą danych i metodologią badań ilościowych, ze szczególnym uwzględnieniem błędów pomiaru i reprezentacji. Pomysłodawczyni i koordynatorka badań demonstrujących działanie technik niebezpośrednich, redukujących efekt społecznej poprawności w wywiadzie kwestionariuszowym. Prelegentka na konferencjach i autorka publikacji naukowych. Brała udział w projektach lokalnych, ogólnokrajowych i międzynarodowych, finansowanych ze środków prywatnych i publicznych, w tym z funduszy unijnych i grantów. W latach 2007-2018 projektowała badania, analizy i raporty dla klientów kilku agencji i instytutów badawczych, m.in. CBOS, PBS, IBE. W latach 2018-2020 kierowała Działem Analiz w Instytucie Monitorowania Mediów. Od 2020 roku zaangażowana w rozwój metodologii badań podłużnych Gemius, wykorzystujących pomiar pasywny do oceny konsumpcji mediów tradycyjnych i aktywności w Internecie.

Dr Wojciech Połeć – socjolog i antropolog. Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Od 2008 roku zatrudniony w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kierownik Katedry Socjologii w Instytucie Nauk Socjologicznych i Pedagogiki. Opiekun naukowy Międzywydziałowego Koła Naukowe Poszukiwań Interdyscyplinarnych „Argonauci”. Zastępca Przewodniczącej Komisji Badań Azjatyckich KNE PAN. Uczestnik kilku wyjazdów badawczych na Syberię oraz do Mongolii. Interesuje się zróżnicowaniem kulturowym i społecznym, buriackim szamanizmem i kulturą Buriatów. Autor i współautor kilkudziesięciu opracowań naukowych w tym kilkunastu artykułów w czasopismach naukowych.Współtwórca wniosków i wykonawca w kilkunastu projektach badawczych, w tym kierownik projektu w SGGW: „Buriacki szamanizm w Mongolii. Problemy odrodzenia i instytucjonalizacji etnicznego systemu wierzeń w społeczeństwach współczesnych”. Kierownik zadania i współtwórca wniosku w projekcie: „(Nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje w społecznościach wiejskich – Mazowsze i Polska Wschodnia”. Projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Nauka dla Społeczeństwa” Obszar programu: Humanistyka – Społeczeństwo-Tożsamość.

Mgr Maciej Rozkrut – Analityk sektorowy w Departamencie Analiz Ekonomicznych w PKO Banku Polskim. Wcześniej pracował w Banku Gospodarstwa Krajowego (2018-2021) i w EY (2016-2018). Od ponad 5 lat analizuje dane ilościowe i jakościowe oraz przygotowuje raporty nt. sektora energetycznego, chemicznego i metalowego. Brał udział w badaniach ankietowych przedsiębiorstw budowlanych i jednostek sektora samorządowego. W codziennej pracy analitycznej wykorzystuje język R, PowerBI i SQL. Zdał dwa egzaminy CFA. Interesuje się analizą danych, nowymi technologiami i rynkiem akcji. 

Dr hab. inż. Jerzy Surma, prof. SGH – jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej SGH oraz kierownikiem studiów podyplomowych Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem oraz Business Intelligence. Jest absolwentem Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej oraz ukończył m.in. Executive Program na MIT Sloan School of Management. Pracował jako visiting scholar w Harvard Business School oraz jako profesor na University of Massachusetts Lowell. Naukowo zajmuje się zastosowaniami Sztucznej Inteligencji (data mining) w zastosowaniach biznesowych oraz Business Intelligence.

Dr Anna Topczewska – Doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktoranckie w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendystka University of Antwerp na wydziale Faculty of Applied Economic Sciences. Autorka publikacji z zakresu funkcjonowania rynku finansowego oraz kształtowania się stóp procentowych na krajowych oraz zagranicznych rynkach pieniężnych. Od 2010 r. zawodowo związana z rynkiem finansowym. Doświadczenie zdobywała m.in. w BNP Paribas Bank Polska SA, Narodowym Banku Polskim oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Od 2019 r. pracuje jako Kierownik w Departamencie Analiz Ekonomicznych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, koordynując pracę zespołu analityków odpowiedzialnych za przygotowywanie analiz związanych m.in. ze stabilnością krajowego sektora finansowego oraz wzajemnymi powiązaniami poszczególnych sektorów rynku finansowego. Uczestniczka licznych seminariów i szkoleń organizowanych przez wiodące krajowe i zagraniczne  ośrodki naukowe oraz instytucje publiczne.

Dr Paweł Węgrzyn – wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z geografii ekonomicznej, rynków kapitałowych, a także z proseminarium metodyki studiowania, na którym przedstawia metody wizualizacji i prezentacji danych (tzw. Storytelling danych). Jego publikacje naukowe obejmują funkcjonowanie rynku obligacji bankowych, zrównoważony rozwój oraz wykorzystanie systemów business intelligence (w tym narzędzia Power BI) w zarządzaniu strategicznym bankiem. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako analityk w takich instytucjach finansowych jak Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Giełda Papierów Wartościowych, Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Od 2020 r. pracuje w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, odpowiadając za przygotowywanie i prezentowanie badań i analiz ekonomicznych z wykorzystaniem programu Power BI Desktop oraz narzędzi MS Office.

7.    Opłaty

Koszt studiów: 6800 PLN, w tym wpisowe: 800 PLN

Możliwość rozłożenia płatności na raty:

I rata (płatność do 31.01.2024r.): 3500 PLN, w tym wpisowe 800 PLN 
II rata (płatność do 30.09.2024r.): 3500 PLN 

Rachunek bankowy do wpłat to:

71 1240 6003 1111 0000 4943 8060

W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko słuchacza oraz numer kosztowy W00161

Uwaga! Przed dokonaniem wpłaty należy uzgodnić z sekretariatem studiów, czy opłata za studia będzie finansowana/refinansowana przez pracodawcę – to bowiem determinuje formę podpisywanej umowy edukacyjnej oraz nabywcę faktury.

8.    Kontakt

Kierownik studiów: dr Rafał Boguszewski 
rafal_boguszewski@sggw.edu.pl 
Sekretarz studiów: mgr Katarzyna Stankiewicz 
tel. 22 59 347 13,  spanaliza@sggw.edu.pl